11 min czytania Milosz Reizer

Amerykańskie pickupy – porównanie modeli i kosztów transportu

Amerykański pickup to pełnowymiarowy samochód z otwartą skrzynią ładunkową, a w imporcie z USA najczęściej chodzi o Forda F-150, RAM-a 1500, Chevroleta Silverado 1500, GMC Sierrę 1500 i Toyotę Tundrę. Rachunek za sprowadzenie takiego auta wyznaczają klasyfikacja celna (CN 8703 albo CN 8704), silnik i dopuszczalna masa całkowita (DMC), a nie sama cena z aukcji. Od tych parametrów zależą cło, akcyza, wymagane prawo jazdy i opłata e-TOLL.

Amerykański pickup to pełnowymiarowy samochód z otwartą skrzynią ładunkową, a w imporcie z USA najczęściej chodzi o Forda F-150, RAM-a 1500, Chevroleta Silverado 1500, GMC Sierrę 1500 i Toyotę Tundrę. Rachunek za sprowadzenie takiego auta wyznaczają klasyfikacja celna (CN 8703 albo CN 8704), silnik i dopuszczalna masa całkowita (DMC), a nie sama cena z aukcji. Od tych parametrów zależą cło, akcyza, wymagane prawo jazdy i opłata e-TOLL.

Pickup różni się od osobówki także w transporcie morskim. Zajmuje w kontenerze dużo więcej miejsca, a to widać w cenie frachtu.

Jakie amerykańskie pickupy porównuje się przed importem?

Przed importem porównuje się zwykle pięć pełnowymiarowych pickupów (full-size pickup) z rynku USA, od Forda F-150 po Toyotę Tundrę. Należą do jednej klasy wielkości, więc w imporcie różnią je przede wszystkim wersje silnikowe i kabinowe.

Ford F-150 jest punktem odniesienia dla pozostałych. Według komunikatu producenta w 2025 roku w Stanach sprzedano 828 832 pickupy serii F, co dało serii 49. rok z rzędu na pierwszym miejscu wśród pickupów.

Czarny Ford F-150 Lariat widziany z przodu z lewej strony, na placu aukcyjnym, z nalepką z numerem lotu na szybie
Czarny Ford F-150 FX4 widziany z tyłu z lewej strony, z roletą na skrzyni ładunkowej, na asfaltowym placu aukcyjnym

Chevrolet Silverado 1500 i GMC Sierra 1500 pochodzą z koncernu General Motors i korzystają z tej samej gamy silników. RAM 1500 należy do Stellantisa. Tundra trzeciej generacji wyróżnia się jako jedyna w zestawieniu bez silnika V8 (ma podwójnie doładowane V6 w 3 generacji modelu).

Poza zestawieniem zostają średnie pickupy (mid-size pickup), jak Chevrolet Colorado, GMC Canyon czy Toyota Tacoma, bo należą do innego segmentu.

Pomijamy w tym przypadku wersje Heavy Duty (F-250, Silverado 2500HD, RAM 2500). Z reguły przekraczają 3,5 t DMC. To zmienia wymagane uprawnienia, miejsce badania technicznego i opłaty drogowe.

Ford F-150, RAM 1500, Silverado, Sierra i Tundra – porównanie parametrów

Tabela zbiera parametry z rynku USA, które po sprowadzeniu do Polski przekładają się na akcyzę i uprawnienia kierowcy. Wartości DMC pochodzą z konfiguracji rocznika 2025, bo GVWR zmienia się między rocznikami i pakietami.

ModelSilniki (roczniki z aukcji)Pełna hybrydaDMC (GVWR)Uwagi przy imporcie
Ford F-1502.7 V6 EcoBoost, 3.5 V6 EcoBoost, 5.0 V83.5 PowerBoost2821–3334 kg (6220–7350 lb, rocznik 2025)elektryczny Lightning: Ford ogłosił koniec produkcji w grudniu 2025 r.
RAM 15003.6 V6, 5.7 V8 HEMI, 3.0 R6 Hurricane5.7 V8 HEMI eTorque, 3.6 V6 Pentastar eTorqueok. 3220 kg (Crew Cab, 7100 lb)wersje TRX (roczniki 2023–2024) i RHO powyżej 3,5 t
Chevrolet Silverado 15002.7 TurboMax, 5.3 V8, 6.2 V8, 3.0 Duramax (diesel)brakok. 3175–3220 kg (7000–7100 lb)istnieje odmiana elektryczna Silverado EV
GMC Sierra 1500jak w Silveradobrak3084–3266 kg (6800–7200 lb)elektryczny GMC Sierra EV: 4491–4763 kg
Toyota Tundra3.4 V6 twin-turboi-FORCE MAXdo sprawdzenia na tabliczce egzemplarzahybryda tylko w części wersji

Spalinowe F-150, Silverado, Sierra i RAM 1500 w podanych konfiguracjach mieszczą się pod granicą 3,5 t, ale bez dużego zapasu. Najbliżej niej są Ford F-150 do 3334 kg i GMC Sierra do 3266 kg. F-150 z pakietem Heavy-Duty Payload (w ofercie od rocznika 2015) mają GVWR 7850 lb, czyli ok. 3561 kg, i granicę przekraczają.

Pełną hybrydę oferują tylko Ford i Toyota. RAM, Silverado i Sierra takiej wersji nie mają. GVWR zależy od napędu, kabiny i pakietu wyposażenia. Wiążąca jest więc naklejka na słupku drzwi kierowcy (certification label) konkretnego auta z aukcji.

Jakie prawo jazdy jest potrzebne do amerykańskiego pickupa?

Do pickupa o DMC do 3,5 t wystarcza prawo jazdy kategorii B, a powyżej tej granicy, do 7,5 t, potrzebna jest kategoria C1. Liczy się masa dopuszczalna z dokumentów. Masa własna auta i ładunek na skrzyni nie mają tu znaczenia.

Amerykańska tabliczka podaje GVWR w funtach, więc wartość trzeba przeliczyć. Granica 3,5 t to 7716 funtów, a pickup z naklejką 7800 lb przekracza ją o niecałe 40 kg, więc kierowca z samą kategorią B nie poprowadzi go legalnie. Taką wartość mają RAM 1500 TRX z roczników 2023–2024 i RHO, a różnice między wersjami tej marki opisuje strona o imporcie RAM-a z USA.

Tabliczka znamionowa FCA pickupa z masą GVWR 3539 kg, oponami LT275/70R18 i datą produkcji 10-20

Najcięższy w zestawieniu jest elektryczny GMC Sierra EV, z GVWR 9900–10 500 funtów, czyli 4,5–4,8 t. Kategoria B mu nie wystarczy. Napęd bez silnika spalinowego nic tu nie zmienia, bo przy tej masie liczy się wyłącznie DMC.

GVWR potrafi się zmieniać nawet w obrębie jednego modelu i rocznika, zależnie od kabiny, napędu i pakietu. Naklejkę z tą wartością warto więc obejrzeć na zdjęciach z aukcji, zanim auto trafi na listę kandydatów do licytacji.

Ile wynosi akcyza i cło za pickupa z USA?

Importując pickupa z USA, zapłacisz cło 10% albo 22% oraz akcyzę od zera do 18,6%, zależnie od klasyfikacji celnej i silnika. Pozycję CN wskazuje się przy odprawie celnej w Holandii.

Pickup zaliczony do pozycji CN 8703 (samochody osobowe) płaci cło 10% i akcyzę. Pojazdy do przewozu towarów klasyfikuje się do CN 8704, gdzie cło rośnie do 22%, za to akcyzy nie ma. O pozycji decyduje konstrukcja, w tym proporcje kabiny i skrzyni ładunkowej, a ocenia się ją dla każdego egzemplarza osobno.

W pozycji CN 8703 stawka akcyzy zależy od napędu i pojemności silnika (stan na 2026 r.):

Napęd i pojemnośćAkcyzaPickupy z zestawienia
spalinowy powyżej 2000 cm³18,6%F-150 bez hybrydy, Silverado, Sierra, RAM 1500, Tundra bez hybrydy
hybryda 2001–3500 cm³9,3%F-150 PowerBoost (3496 cm³), Tundra i-FORCE MAX (3445 cm³)
elektryczny0% do 31 grudnia 2029 r.F-150 Lightning, Silverado EV, Sierra EV

Żaden spalinowy pickup z zestawienia nie schodzi poniżej 2000 cm³, więc bez hybrydy obowiązuje wyższa stawka. Hybrydy Forda i Toyoty mieszczą się pod limitem 3500 cm³ z zapasem odpowiednio 4 i 55 cm³. Obie płacą przez to połowę stawki spalinowej.

Akcyzę liczy się od wartości auta. Przy pickupie za kilkadziesiąt tysięcy dolarów różnica między stawką hybrydową a spalinową sięga więc tysięcy złotych. Pozostałe pozycje rachunku, od opłat aukcyjnych do dowozu z Holandii, pokazuje zestawienie kosztów importu auta z USA.

Biało-brązowy Ram Longhorn z kabiną Mega Cab widziany z boku, zaparkowany na betonowym placu pod błękitnym niebem

Czy pickup z USA zmieści się w kontenerze?

Pełnowymiarowy pickup mieści się w standardowym kontenerze 40-stopowym, ale zajmuje prawie połowę jego długości. Ten wymiar najmocniej odróżnia go od sedana w transporcie morskim.

Kontener 40 ft ma wnętrze o długości 12 032 mm, a otwór drzwiowy mierzy 2340 × 2280 mm. Ford F-150 SuperCrew ze skrzynią 5,5 stopy ma 5885 mm długości i w wersji 4×4 około 1961 mm wysokości. Pod górną krawędzią drzwi zostaje ok. 32 cm zapasu, a na drugie auto w tym samym kontenerze ok. 6,1 m długości.

A co z pickupem podniesionym na zawieszeniu i na większych kołach? Wtedy w grę wchodzi kontener High Cube, w którym otwór drzwi ma 2585 mm wysokości. Dłuższa skrzynia albo dłuższa kabina zmniejszają z kolei miejsce dla innych aut.

Przy konsolidacji kilka aut dzieli koszt jednego kontenera, a każde płaci za zajęte miejsce, więc pickup przez dużą bryłę kosztuje więcej niż sedan. W transporcie RoRo (auto wjeżdża na pokład samodzielnie) armator wycenia przewóz według objętości albo wymiarów pojazdu.

Fracht morski podajemy w widełkach 700–1700 USD, średnio 700–1000 USD. Na to, w której części widełek wypadnie konkretny pickup, wpływa m.in. miejsce zajęte w kontenerze albo na pokładzie. Czas rejsu, rozładunku w Holandii i odprawy omawia wpis o tym, ile trwa transport samochodu z USA do Polski.

Biało-brązowy Ram Longhorn 4x4 widziany z tyłu, z hakiem holowniczym, w zadaszonej hali z wózkiem widłowym w tle

Kiedy pickup z USA płaci e-TOLL?

Opłatę e-TOLL płaci pickup, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t. Dotyczy ona płatnych odcinków dróg objętych systemem, a właściciel takiego pojazdu rejestruje go w e-TOLL.

Od 21 września 2026 r. zmieniła się zasada dla zestawów z przyczepą. Wcześniej liczyła się dopuszczalna masa całego zestawu, więc lżejszy pickup z cięższą przyczepą wpadał do systemu, gdy suma przekraczała 3,5 t. Teraz decyduje DMC pojazdu ciągnącego. Pickup do 3,5 t ciągnie przyczepę bez opłaty, a cięższy płaci także bez niej.

Dla kupującego, który planuje wozić łódź albo sprzęt na przyczepie, to argument za lżejszą wersją. Właściciel F-150 albo Silverado z naklejką poniżej 7716 lb nie zakłada wtedy konta w e-TOLL. RAM 1500 TRX z roczników 2023–2024 płaci natomiast za każdy kilometr płatnego odcinka.

Biały Ram 1500 TRX widziany z przodu z czarną maską z wlotem powietrza i terenowymi oponami, na kostce brukowej

Wyższa masa zmienia też miejsce badania technicznego. Pickup o DMC powyżej 3,5 t bada się wyłącznie na okręgowej stacji kontroli pojazdów. Ta różnica wychodzi już przy pierwszej wizycie na stacji, bo bez badania sprowadzonego auta nie da się zarejestrować.

Który amerykański pickup wybrać do importu?

Wybór amerykańskiego pickupa zaczyna się od uprawnień kierowcy i sposobu używania auta, a dopiero potem przechodzi do wersji wyposażenia. Decyzję porządkuje sytuacja kupującego.

  • Prowadzisz tylko z kategorią B – sprawdzaj DMC na naklejce, bo najcięższym konfiguracjom F-150 i Sierry z tabeli do granicy brakuje tylko 166–234 kg. Przy Tundrze, dla której nie podajemy wartości DMC, również decyduje naklejka konkretnego auta.
  • Zależy Ci na niższej akcyzie – diesel 3.0 Duramax w Silverado i Sierrze nie obniża stawki, bo przekracza 2000 cm³ tak samo jak benzynowe V8.
  • Szukasz pickupa elektrycznego – Ford zakończył produkcję F-150 Lightning, więc ten model kupuje się już wyłącznie na rynku wtórnym i na aukcjach, a jego DMC także sprawdza się na naklejce.

Nie każdy pickup ma sens dla każdego kupującego. Elektryczny GMC Sierra EV ma zerową akcyzę, ale przy DMC ok. 4,5–4,8 t nie poprowadzi go kierowca z samą kategorią B. Dla takiego kierowcy to zły wybór, nawet przy niskiej cenie z aukcji. Ten sam pickup ma sens dla firmy z kierowcą z kategorią C1.

W US&JDM Cars licytujemy pickupy na aukcjach Copart, IAAI, Manheim i ADESA, a kosztorys z cłem i akcyzą dla wybranego auta przygotowujemy przed licytacją.

Czarny GMC Sierra Z71 z uszkodzonym przodem: pogięta maska, wyrwany reflektor i zerwany zderzak z taśmą ochronną

Najczęstsze pytania o amerykańskie pickupy

Ile kosztuje Ford F-150 z USA?

Jednej ceny Forda F-150 z USA nie ma: o kwocie przesądzają stan auta po szkodzie, przebieg i rocznik, a o podatkach jego silnik. Hybrydowych F-150 na rynku amerykańskim nie brakuje, bo w 2025 roku Ford sprzedał ich w USA 84 934. Wybór obejmuje więc nie tylko wersje z V6 EcoBoost i V8, ale też PowerBoost z akcyzą hybrydową w pozycji CN 8703.

Które wersje Toyoty Tundry mają hybrydę?

W roczniku 2026 hybryda i-FORCE MAX jest standardem w wersjach TRD Pro i Capstone, a w Limited, Platinum i 1794 występuje jako opcja. Bazowe SR i SR5 mają wyłącznie silnik spalinowy. Dwie Tundry Limited z tego samego roku mogą więc trafić do różnych stawek akcyzy, dlatego napęd sprawdza się w opisie konkretnego auta.

Ile trwa sprowadzenie pickupa z USA?

Pickup płynie tą samą drogą co osobówka, więc na odbiór czeka się zwykle 7–12 tygodni od wygranej licytacji. Na ten czas składają się dojazd lawetą do portu w USA, rejs i rozładunek. Sama odprawa celna w Holandii zajmuje 5–10 dni.

Czy pickupa z USA można kupić na firmę?

Tak. Przy zakupie na firmę VAT wynosi 23% zamiast 21% obowiązujących przy zakupie prywatnym, a cło również wtedy płaci się przy odprawie w Holandii. Zasady odliczenia VAT od pickupa w firmie warto potwierdzić z księgowym jeszcze przed licytacją.

Czy pickupa z USA trzeba przerabiać przed rejestracją?

Tak, przede wszystkim oświetlenie, które w autach z rynku amerykańskiego nie spełnia wymogów unijnych. Za konwersję oświetlenia płaci się u nas od 1000 zł do kilku tysięcy złotych. Dokładną kwotę i zakres pozostałych prac ustalamy po obejrzeniu konkretnego auta, bo zależą od rocznika i wyposażenia.

O autorze

Autor

Milosz Reizer

Kierownik Działu Napraw to prawdziwy entuzjasta amerykańskiej motoryzacji i nieocenione źródło wiedzy w tym obszarze. Zarówno historyczne, jak i nowoczesne muscle cary nie mają dla niego żadnych tajemnic. To on jest naszym ekspertem do spraw napraw, do którego zwracamy się o radę i opinie, gdy chodzi o te unikalne maszyny. Jednak jego zainteresowania nie kończą się na amerykańskiej motoryzacji. Miłosz ma również słabość do włoskich i japońskich aut. Jego miłość do marki Alfa Romeo jest tak wielka, że nawet próby „wyleczenia” go z tego zamiłowania okazały się bezskuteczne. Podziwia Maserati za ich finezję i elegancję – cechy, które, jak zauważa, często nie występują w rasowych muscle carach. Gdybyście jednak postawili przed nim pizze lub burgera to zawsze weźmie burgera, tak ten typ już ma.